Artykuł partnera.
Stacja lutownicza to urządzenie składające się z panelu sterowania i lutownicy. To jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi stosowanych przez elektroników i elektryków. Powszechnie spotykana jest również w garażach domowych majsterkowiczów. Występuje w wielu wariantach, które różnią się między sobą mocą i typem. Jak wybrać odpowiednią stację lutowniczą i czym się one od siebie różnią?
Do czego służy stacja lutownicza?
Stacja lutownicza służy do spajania ze sobą metalowych elementów przy użyciu spoiwa. W tym przypadku takim spoiwem jest lut, który ma niższą temperaturę topnienia niż łączone części. Dzięki temu podczas lutowania powierzchnia łączonych ze sobą metali nie topi się. To właśnie ta cecha odróżnia lutowanie od spawania.
Przy wyborze weź pod uwagę rodzaj lutownicy, a także parametry i materiał, z jakiego wykonano stację. Im solidniejsze zastosowane tworzywo, tym stacja lutownicza będzie Ci dłużej służyła.
Rodzaje stacji lutowniczych
Stacje lutownicze mogą być zaopatrzone w różne typy lutownic, a każdy z nich ma odrobinę inne zastosowanie. Dlatego decydując się na zakup, rozważ, która z nich najbardziej będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Możesz wycierać spośród następujących typów stacji lutowniczych:
- Lutownica grzałkowa – nazywana też oporową, to najpopularniejszy i jednocześnie najtańszy model. Ma wbudowaną grzałkę, która doprowadza ciepło do grotu przez drut.
- Lutownica z kolbą na gorące powietrze – ten typ lutownic jest najbardziej uniwersalny. Można wykorzystywać go nie tylko do lutowania i rozlutowywania elementów, ale również osuszania farby, rozpuszczania kleju czy obkurczania foli termozgrzewalnej.
- Lutownica transformatorowa – przez grot takiej lutownicy przepływa prąd o dużym nasileniu, szybko nagrzewając go w ten sposób do wysokiej temperatury.
- Lutownica gazowa – jest zasilana gazem, dzięki czemu można korzystać z niej nawet tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Takie stacje lutownicze są dobre do precyzyjnych prac, gdzie nie potrzeba dużej mocy.
- Lutownica na baterie – to kolejna wersja całkowicie niezależna od prądu. Ma jednak niższą moc niż inne rodzaje lutownic, przez co sprawdza się jedynie przy drobnych naprawach lub jako narzędzie pomocnicze.
Wybierz stację lutowniczą najlepszą dla siebie!
Decydując się na konkretny model stacji lutowniczej zastanów się, do czego będziesz jej używać. Jeśli nie wiesz, która sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, skorzystaj z pomocy doświadczonych doradców TME! Dzięki temu zyskasz pewność, że zakupiony sprzęt spełni Twoje oczekiwania.
Sprawdź wyposażenie warsztatowe dostępne ofercie TME!