Fasola szparagowa to źródło białka, błonnika, magnezu oraz potasu i witamin z grupy B. Jako źródło potrzebnych dla organizmu składników jest dobrym i mało wymagającym warzywem, jeśli chodzi o jej uprawę w przydomowym ogródku. Dowiedz się, na co najbardziej musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz uprawiać to warzywo na własność.
Kiedy i jak uprawiać fasolę szparagową?
Uprawę fasolki szparagowej warto rozpocząć wiosną, a najlepiej w okresie od połowy kwietnia do początku lipca. Jednym z pierwszych kroków powinno być odpowiednie zadbanie o ziemię pod uprawę. Zalicza się do tego między innymi nawiezienie gleby do przyjęcia nasion. Jeśli jest taka możliwość, to najlepiej wykorzystać w tym celu kompost lub kupione gotowe mieszanki nawozów mineralnych, potasowych lub fosforowych. Przez niedobór tych składników w glebie można spodziewać się mniejszych plonów w późniejszym czasie. Kiedy zawiązują się strąki, należy poświęcić szczególną uwagę, jeśli chodzi o nawadnianie, podlewanie roślin.
Odpowiednie warunki klimatyczne do uprawy fasoli szparagowej
Fasola to warzywo, które wymaga bardzo ciepłego klimatu, aby mogło sukcesywnie rosnąć. Jej kiełki wyrastają w temperaturze od 11 stopni Celsjusza. Są bardzo wrażliwe na przymrozki. Niezabezpieczone w czasie ujemnych temperatur mogą obumrzeć. Temperatura idealna dla uprawy fasoli szparagowej jest w granicy od 18 do 27 stopni Celsjusza.
Na co zwrócić uwagę podczas siewu fasoli – gleba
Gleba najlepsza pod uprawę fasoli szparagowej jest ciepła, próchnicza, żyzna i lekko wilgotna. Odpowiedni odczyn powinien wynosić w granicach pH 6,5 do 7,5. Poziom wód gruntowych nie może być zbyt wysoki, ponieważ może spowodować zgnicie roślin przed zbiorami.
Zbiory fasoli szparagowej
Dzięki zastosowaniu powyższych rad i wskazówek, jadalne oraz dojrzałe strąki fasoli szparagowej wysianej na początku czerwca zbiera się już w sierpniu, a wysianej pod koniec czerwca na początku września. Zbiory trwają zazwyczaj kilka dni, ponieważ w trakcie zbierania sukcesywnie co jakiś czas wyłaniają się nowe gotowe fasole.