Innowacyjność, która wdarła się do wszystkich dziedzin życia, potrafi zaskakiwać pomysłami. Zwłaszcza przy aranżacji wnętrz mieszkalnych. Wydawałoby się, iż wszystko już jest i nic nie trzeba już zmieniać. Okazuje się jednak, że w kuchni można znaleźć jeszcze inne, bardziej nowoczesne aspekty. Chodzi o ochronę ścian przed zabrudzeniem. Dotychczas chroniły je płytki ceramiczne. Miały wyszukany wzór i udawało się je łatwo wyczyścić z tłuszczu i innych zabrudzeń. Problem stanowiły fugi. Obecnie płytki zaczęły być wypierane poprzez inną technologię, która na nowo udekoruje nam pomieszczenie, jednocześnie dając możliwość utrzymania wysokiej czystości.
Szkło dekoracyjne zamiast płytek
Płytki łatwo można umyć, ale są między nimi fugi, które często stawały się siedliskiem grzybów, pleśni i brudu. Były trudne do czyszczenia i szybko zachodziły nowym brudem. Poprzez wykorzystanie szkła dekoracyjnego, problem z fugami zniknął raz na zawsze. Tafle szklane łączone są ze sobą w sposób, którego właściwie nie widać. Nie ma między nimi żadnej szczelinki, w której mógłby się zagnieździć niepożądany brud.
Szkło dekoracyjne jest łatwe w utrzymaniu czystości. Za pomocą wilgotnej szmatki typu ircha lub frotte wyczyścimy wszelkie zachlapania i osad z tłuszczu. Ponieważ pod szkło możemy podłożyć kolorową wzorzystą tapetę, która będzie widoczna, zmienimy wystrój kuchni nie do poznania. Będziemy się czuć, jakbyśmy zmienili mieszkanie na dopiero co oddane do użytku.
Ornamenty z szyby w sypialni
Część sypialną możemy odgrodzić od reszty pokoju taflą ornamentową, w postaci drzwi przesuwnych. Grawerowana (żłobiona) szyba wykorzystywana była do oszklenia małych okienek w drzwiach łazienkowych oraz znaczne połacie w drzwiach drewnianych do pokoju. Była ona jednak łatwa do stłuczenia, a odpryśnięte kawałki mogły skaleczyć skórę. Dzisiejsza technologia pozbyła się tego problemu. Ornament jest mocny i wytrzymały na tego typu niespodzianki.
Ornamenty na szkle są naturalną ozdobą. Mogą być wykorzystane nie tylko do drzwi, ale także do ścianek działowych. Szkło ornamentowe jest dostępne w różnych kolorach, co pozwala na indywidualną aranżację wnętrza. Jest wykorzystywane nie tylko do dużych tafli szklanych. Mogą posłużyć nam jako szyby w ganku i łazience.
Technologia ściennej szyby pozwala na takie konstrukcje, gdyż jest wykonana z podwójnego szkła oklejonego specjalną folią. W razie stłuczenia szyba nie rozpryśnie się i zostanie w jednym pokruszonym kawałku.
Jakie szkło ornamentowe do łazienki?
W łazience możemy szkło ornamentowe wykorzystać do kabiny prysznicowej. Tutaj oprócz laminowania, szyba jest dodatkowo hartowana. Dzięki temu jest wytrzymała na zmienne temperatury, na jakie jest narażona podczas lejącego się z prysznica strumienia wody raz zimnego, raz gorącego. Ornamenty na szkle pozwalają zachować intymność kąpiącej się osobie.
Różnorodność ornamentów
Ornamenty na szkle są wszelakie. Mogą to być:
- prążki,
- chropowate wzgórki,
- wgłębienia,
- konkretne wzory.
Szklany panel z grafiką, co to takiego?
Szyba nie musi być przezroczysta. Może być kolorowa albo z zamkniętym w sobie konkretnym obrazem. Szklane panele z grafiką pięknie się prezentują nie tylko w kuchni na ścianie, ale także w innych pomieszczeniach.
Wedle kreatywności, można całą ścianę w wysokim hallu pokryć szklanymi panelami z grafiką. Szklane fototapety tworzą ciekawą gramaturę powierzchni, która jest łatwa w usuwaniu kurzu. Doskonałe rozwiązanie dla alergików, uczulonych na pył i kurz. Wystarczy go ściągnąć wilgotnym płaskim mopem ze wszystkich ścian pokrytych taflami kolorowych szyb Lacobel.
Szkło Lacobel jest pokrywane błyszczącą folią. Dzięki temu zachowuje połysk. Grafika jest wkładana między dwie szyby, które następnie są sklejane (laminowane). W ten sposób otrzymujemy szklaną tapetę. Obrazkiem może być np. zdjęcie pejzażu (niebo, morze, plaża, pustynia, dżungla, zwierzęta, ptaki, kwiaty itp.).
Jeżeli chcemy sobie urządzić mieszkanie w sposób nowoczesny, wykorzystując szkło dekoracyjne Lacobel, najlepiej skorzystać z oferty hurtowni szkła https://www.rkglass.pl/uslugi/grafika-na-szkle/, która w profesjonalny sposób umieści szkło na ścianach, gdyż wymaga to precyzji i odpowiedniego sprzętu, jak np. przyssawki do szkła, odpowiedni klej itp. Poza tym ścianę trzeba idealnie przygotować, czyli wyrównać ją na bardzo gładką powierzchnię.
Autor tekstu:
Copywriter Beata Goździk,
lektor audiobooka „Bierz plecak i lecimy”.
Źródła:
- https://www.swiat-szkla.pl/.
Szkło w kuchni jest wyjątkowo praktyczne. Ja w swojej jasnej przestrzeni mam beżowy Lacobel z grafiką. Prezentują się pięknie. Co ważne, faktycznie znacznie łatwiej utrzymać go w czystości.