Ślub w ogrodzie to bardzo popularna forma uczczenia najważniejszego dla pary młodej dnia w życiu. Ogrodowa przestrzeń przydomowa jest uczęszczana na co dzień i mogłoby się wydawać, że to mało oryginalny pomysł na organizację ślubu. Jednak ogród, dzięki zastosowaniu kilku trików zdobniczych oraz udekorowaniu go umiejętnie dobranymi kompozycjami florystycznymi, nabierze magii i stworzy komfortowy, a jednocześnie uroczysty klimat będący idealnym tłem dla tej doniosłej chwili.
Jakie rośliny na ślub w ogrodzie?
Ślub w ogrodzie z zasady inspirowany jest naturą, jednak wybór właściwych kwiatów w dużej mierze uzależniony jest od stylu, w jakim została zaplanowana uroczystość.
Ślub w stylu rustykalnym
Powrót do korzeni i natury to główne cechy nurtu rustykalnego. Wykorzystanie elementów pochodzących z darów ziemi takich jak surowe drewno, jutowe obrusy i sznurkowe dekoracje jest w tym przypadku kluczowe.
Świetnie do takich właśnie klimatów pasują leśne i polne rośliny, takie jak paproć, zawilec, oset niebieski, jaskier lub maki, wystawione w kubeczkach, bądź zaplecione w wianki i położone na stołach. Doskonale wkomponują się również kompozycje z jasnych róż i goździków połączonych z ozdobnymi trawami.
Ekskluzywne klimaty
Ślub w ogrodzie może stać się ekskluzywnym miejscem, w niczym nieprzypominającym codziennie użytkowanej przestrzeni. Elegancki biały namiot, wyposażony w krzesła ubrane w białe pokrowce, oraz stoły ze śnieżnobiałymi obrusami, to doskonałe tło do ślubnego bankietu. Kwiaty dopełnią stylizacji, dodając przestrzeni uroku, a blask subtelnego oświetlenia uwydatni ich piękno. Rośliny na ślub w ogrodzie aranżowanym na nowoczesną elegancję możemy dobrać na dwa sposoby.
- Dopełnienie aranżacji stonowanym pięknem, w postaci kwiatów o pastelowych barwach. Doskonałe będą tu bladoróżowe, lub białe róże, konwalie, dalie, lub hortensje w jasnych odcieniach.
- Kontrasty, czyli postawienie na wyrazisty kolor dekoracji florystycznych. Niekwestionowanej elegancji dodadzą wrzosy, frezje o żywych kolorach, lawenda, lub bez.
Bukiety na stoły weselne
Przepiękne bukiety w fantazyjnych wazonach to obowiązkowy element ozdobienia stołów na przyjęciu weselnym. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli rośliny na ślub w ogrodzie współgrają z otaczającym miejsce zaślubin krajobrazem. Jeśli ogród utrzymany jest w stylistyce nowoczesnej, najlepiej będą się komponować bukiety z kwiatów o monochromatycznych barwach, ułożone w kształt kuli.
Jeśli natomiast ogród utrzymany jest w stylistyce tradycyjnej, na weselne stoły powinny trafić bukiety mieszane wykonane z kwiatów polnych lub łąkowych w połączeniu z gerberami, daliami i hortensjami.
Wiszące girlandy kwiatowe
Subtelne ozdoby florystyczne w postaci girland kwiatowych zachwycą gusta nawet najbardziej wymagających estetów. Ten doskonały do uroczystości weselnej dodatek może być wykonany w różnych rozmiarach i kształtach. Te niewielkie wykonane z drobnych kwiatów to rewelacyjny sposób na ozdobienie sztućców, lub serwetek zwiniętych w rulon.
Te bardziej okazałe staną się idealnym uzupełnieniem aranżacji przestrzeni podsufitowej, miejsca siedzącego dla pary młodej, lub wejścia do namiotu weselnego. Na girlandy większych rozmiarów najlepiej wybierać wyraziste rośliny o okazałym kwiatostanie takie jak piwonie, hortensje, lub pigwowiec bezcierniowy.
Wielkie wejście
Ślub w ogrodzie to nie tylko bukiety i girlandy. Wielkie wejście na uroczystość zapewni ozdobiony kwiatami łuk ślubny.
Wykonany własnoręcznie łuk to ogromna przyjemność i satysfakcja z wykonanej pracy, oraz duża oszczędność kosztów. Do wykonania łuku możemy wykorzystać pergolę, która następnie zostanie opleciona roślinami przyczepionymi za pomocą nitki lub żyłki.
Przydadzą się również wstążki, balony, oraz tiul w białym lub jasnym kolorze. Wybór roślin do ozdobienia pergoli to kwestia indywidualna. Można skorzystać z sezonowych darów natury zebranych na łące, w lesie, lub ogrodzie, albo zakupić w pobliskiej kwiaciarni rośliny pasujące do pozostałych kompozycji florystycznych, którymi udekorowana została sala weselna.
Aby dowiedzieć się więcej o organizacji ślubu na świeżym powietrzu, przeczytaj artykuł „Jak zorganizować ślub w ogrodzie?”.
Czy sadzić rośliny na ślub w ogrodzie już rok wcześniej?
Ślub zwykle jest ustalany z góry, co najmniej rok wcześniej. Jeżeli więc chcemy, nie musimy dekorować trawnika kwiatami w doniczkach tuż przed ceremonią, ale możemy posiać rok wcześniej kwiaty z nasion lub posadzić z sadzonek bezpośrednio do gruntu (wysokie lub niskie róże, piwonie, bratki, niezapominajki, hortensje i inne).
Posadzenie (posianie) roślin na ślub w ogrodzie, gdzie dotychczas była tylko trawa, zmieni wygląd naszej działki i pozostawi niezapomniane chwile w żywej pamięci. Kompozycje kwiatowe, które będziemy chcieli zasiać, powinny być lubiane przez Pannę i Pana Młodego. W żadnym wypadku nie wybieramy takich, które mogą się im kojarzyć z jakimś smutnym wydarzeniem z przeszłości.
Aleja kwiatowa pełna woni i kolorów będzie stanowić najpiękniejszą naturalną dekorację. Nawet skromne wrzosy o drobnych, lecz obfitych kwiatostanach bez żadnych dodatkowych roślin na ślub w ogrodzie uczynią aleję niesłychanie dekoracyjną.
Jak duży musi być ogród?
Ślub w ogrodzie może zawsze się odbyć, bez względu na jego metraż. Aczkolwiek wielkość ogrodu jest ważna, gdyż musimy w nim pomieścić wszystkich gości, którzy przyjdą na ślub. Ponieważ wielkość ogrodu nie zwiększy nam się ani nie zmniejszy, będziemy musieli ustalić ilość gości, adekwatną do wielkości metrażu ogródka przydomowego.
Mały ogród może pomieścić nawet sporo osób, jeżeli nie będziemy szykować miejsc siedzących. Każdy stanie sobie swobodnie i będzie uczestniczyć w ceremonii na stojąco. W dużym ogrodzie natomiast będziemy mieć możliwość rozstawić krzesła dla wszystkich gości.
Czy ślub w ogrodzie i wesele w tym samym miejscu to dobry pomysł?
Jeżeli dysponujemy małym ogrodem, ograniczymy się wyłącznie do samej ceremonii ślubnej, a wesele odbędzie się w wynajętej sali, albo w domu, jeżeli jest on stosunkowo duży i jest w stanie pomieścić wszystkich biesiadników.
Duży ogród pomieści stoliki i krzesła i znajdzie się też parkiet do tańców. Wesela na świeżym powietrzu były związane z naszą kulturą. Takie uroczystości zawsze odbywały się na wsiach i cieszyły się dużym popytem. Nie stoi więc nic naprzeciwko, by odbywały się one również w miejskich ogródkach przydomowych. Wówczas rośliny na ślub w ogrodzie rozstawiamy w różnych miejscach (blisko płotu i rogów stołu, wokół miejsca, gdzie będą odbywać się tańce.
Rośliny na ślub w ogrodzie mogą być wszystkie, które tylko cieszą oko. Istnieje tutaj bardzo duża swoboda aranżacyjna. Jednak jeżeli nie chcemy tego robić sami, zawsze możemy skorzystać z pomocy odpowiednich osób, zajmujących się takimi sprawami profesjonalnie.
Autor tekstu:
Copywriter Beata Goździk,
autorka książki dla młodzieży pt. „Bierz plecak i lecimy”.
Źródła:
- Magdalena Piechota Karolina Waltz, Wasz piękny ślub.
W trakcie ciepłych czerwcowych dni na ślub w ogrodzie świetnie nada się piwonia 🙂 To jeden z najbardziej eleganckich i delikatnych kwiatów, które pasować będą do każdego stylu 🙂