Zbiory z własnego ogrodu warzywnego na pewno smakują o wiele lepiej niż te, kupione na bazarze czy w sklepie. Rośliny na działce uprawia się najczęściej na zagonach. Można uprawiać je także na płask. Jakie warzywa warto mieć na działce? Jak przygotować glebę do wysiewu i sadzenia roślin? Jak zrobić grządki warzywne w prosty sposób? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule.
Zabiegi uprawowe przed siewem i sadzeniem
Przekopanie gleby na jesieni, a następnie wzruszenie jej na wiosnę należą do najważniejszych zabiegów, które należy wykonać przed siewem i sadzeniem roślin. Na działce o niewielkiej powierzchni glebę można przekopać używając do tego celu zwykłej łopaty. Glebę przekopuje się na głębokość łopaty w taki sposób, aby skiby pozostały nie naruszone.
Kopanie gleby na jesieni warto połączyć z przekopaniem obornika. W przypadku, gdy ogród będzie od podstaw zakładany dopiero na wiosnę, działkę należy również starannie przekopać. Jeśli miejsce, w którym mają znaleźć się grządki warzywne nie było uprawiane, glebę przekopuje się na głębokość nie jednej, ale dwóch łopat. Oczywiście działkę można też zaorać. Na wiosnę przekopaną na jesieni glebę należy wzruszyć.
Jak wyznaczyć miejsce na grządki?
Jak zrobić grządki warzywne? Jak już wspomnieliśmy, warzywa na grządce można uprawiać na płask lub na zagonach. Na płask zaleca się uprawiać te warzywa, które wymagają dużej rozstawy. Na płask można więc uprawiać na przykład:
- wczesne ziemniaki;
- fasolę;
- pomidory.
Na zagonach uprawia się pozostałe warzywa: marchew, pietruszkę, rzodkiewkę, cebulę, itd.
Grządki warzywne (zagony) powinny mieć około 120 cm szerokości. Pomiędzy zagonami należy zostawić ścieżki o szerokości 30 cm. Do wyznaczenia szerokości zagonów można użyć przeciągniętego na szerokość 150 cm sznurka. Następnie wzdłuż sznurka udeptuje się ścieżki. Na zagonach konieczne jest też wyznaczenie rzędów. Można to zrobić za pomocą znacznika lub sznurka.
Jak uprawiać warzywa na działce?
Uprawa warzyw na działce powinna być dobrze zaplanowana. Planując grządki warzywne, należy mieć na uwadze wymagania poszczególnych gatunków warzyw. Na plony i zdrowie roślin bardzo dobrze wpływa stosowanie zmianowania.
W pierwszym roku po oborniku można uprawiać między innymi: ogórki, dynię, kabaczki, kapustę czerwoną, włoską, brukselkę, kalafiory, wczesne odmiany ziemniaka, selery.
W drugim roku po oborniku najlepiej jest uprawiać cebulę i kapustę wczesną, a w trzecim roku po oborniku marchew, buraki ćwikłowe, fasolę i groch.
Zakładając ogród warzywny możemy uprawiać również rzodkiewkę, sałatę, szpinak, kalarepę. Warzywa te mogą być uprawiane zarówno jako przedplon, jak i jako poplon.
Rośliny z siewu do gruntu lub z rozsady
Na działce najczęściej rośliny wysiewa się, stosując siew rzędowy. Bardzo drobne nasiona można wymieszać z piaskiem, dzięki czemu zostaną wysiane równomiernie. Nasiona marchwi, pietruszki i cebuli kiełkują stosunkowo długo.
Zaleca się więc wysiewać razem z nimi nasiona roślin, które kiełkują znacznie szybciej, na przykład rzodkiewkę. Dzięki temu zanim jeszcze wzejdą rośliny warzywne możliwe będzie niszczenie chwastów wyrastających między rzędami. Wysiane nasiona należy przykryć ziemią. Nagarnia się ją z międzyrzędzi. Nasiona bobu i fasoli wysiewa się gniazdowo. Polega to na tym, że w wyznaczonych miejscach należy zrobić dołki przy pomocy motyki, a następnie wrzucić w nie od 3 do 5 nasion. Oczywiście po wysianiu nasiona także należy przykryć ziemią.
Z rozsady uprawia się warzywa, które charakteryzują się długim okresem wzrostu. Należą do nich pomidory, papryka, seler, por, melon, kawon, oberżyna. Z rozsady można uprawiać także kalafiory na wczesny i późny zbiór, ogórki, kapustę, kalarepę, sałatę. Rozsadę warzyw można przygotować samodzielnie lub zakupić w centrum ogrodniczym. Zanim samodzielnie przygotowana rozsada trafi do gruntu, musi zostać zahartowana. Przyzwyczajanie roślin do niższej temperatury rozpoczyna się około dwa tygodnie przed planowanym sadzeniem.
Uprawa warzyw daje mnóstwo satysfakcji. Plusem jest też to, że własne warzywa są smaczne i zdrowe.
Artykuł napisał:
Krystian – ogrodnik z wieloletnim doświadczeniem
Źródło:
- https://www.domowamozaika.pl/jak-urzadzic-maly-ogrodek-dzialkowy,
- Warzywnictwo, Wydawnictwo: Hortpress, 2017.
Moim zdaniem, decydując się na ogród warzywny, warto wybrać miejsce z żyzną próchniczą i przepuszczalną ziemią. To bardzo ważne. Co więcej, jeśli już znajdziemy miejsce z odpowiednią ziemią to oczyśćmy ją z resztek roślin i kamieni, a także spulchnijmy ją. Spulchnienie gleby rozluźni jej struktury, które zostaną wypełnione przez niezbędne dla roślin powietrze i wodę.