Walka z chwastami może czasami przypominać walkę z wiatrakami i wielu rolnikom kojarzy się z niekończącym się procesem. Stosowanie metod mechanicznych jest pracochłonne i czasochłonne, a chwasty stale odrastają. Ratunkiem w takich sytuacjach wydaje się stosowanie herbicydów, czyli chwastobójczych środków ochrony roślin, choć ich użycie nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.
Na szczęście pojawiły się już na rynku preparaty, które mogą znacznie zwiększyć skuteczność środków ochrony roślin, a są nimi adiuwanty do herbicydów. Zobaczmy jakie korzyści może przynieść ich stosowanie i z jakimi herbicydami można je stosować.
Stosowanie adiuwantów do herbicydów – najważniejsze korzyści
Jednym z problemów, jakie napotykają rolnicy stosujący środki ochrony roślin uprawnych, jest niska skuteczność ich działania. Mimo oprysków wykonanych zgodnie z zaleceniami producenta, skuteczność preparatu jest dość niska. Przyczyn niskiej skuteczności jest wiele, a do najważniejszych należą właściwości fizyczne wody używanej do opryskiwania oraz inne ograniczenia, które powodują szybkie spływanie preparatu z powierzchni liścia.
Działanie środków ochrony roślin można jednak znacznie poprawić dzięki zastosowaniu adiuwantów wspomagających ich skuteczność. Adiuwanty zawierają w składzie substancje zmieniające właściwości fizykochemiczne cieczy opryskowej, dzięki czemu preparat dłużej pozostaje na opryskiwanej powierzchni. Zawiera również składniki pozwalające na lepsze wnikanie preparatu do wnętrza liści zwalczanych roślin.
Adiuwanty mogą wspomóc działanie środków chwastobójczych dolistnych, jak i herbicydów stosowanych doglebowo. Jego dodatek sprawia, że środki ochrony roślin znajdą się w strefie kiełkowania chwastów, pozostając dalej od strefy korzeniowej roślin uprawnych. Dzięki temu preparat chwastobójczy dojdzie do kiełkujących nasion chwastów, ale ominie obszar należący do sfery korzeni roślin uprawnych, co znacząco obniża uszkodzenia roślin uprawnych.
Warto pamiętać, że stosowanie adiuwantów nie podnosi znacząco kosztów odchwaszczania, gdyż koszt związany z zakupem tego preparatu jest równoważony jego wyższą skutecznością. Zabieg odchwaszczania rzepaku, zbóż, kukurydzy czy innych roślin uprawnych nie musi być powtarzany, gdyż oprysk działa znacznie skuteczniej niż w przypadku stosowania środków ochrony roślin bez dodatku adiuwantów.
Z jakimi herbicydami można stosować adiuwanty?
Adiuwanty można stosować ze herbicydami dolistnymi i doglebowymi. Szczególnie dobrze działają one z hebricydami zawierającymi glifosat, których skuteczność wymaga usunięcia z wody jonów wapnia, magnezu, żelaza i manganu, co można zrobić dzięki działaniu adiuwantu.
Adiuwanty można bez przeszkód stosować z adiuwantami stosowanymi doglebowo. Ich obecność nie tylko zwiększa skuteczność działania herbicydów, ale również zapobiega wymywaniu substancji aktywnej spoza strefy kiełkowania chwastów. Dzięki temu herbicydy doglebowe nie są przyczyną skażenia wód gruntowych, co przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.